תנועה וצבעים – איך עושים נפלאות עם כל החושים

שתפו

בין כל החוגים המיוחדים שיש לנו בולט חוג אחד מיוחד – תנועה בצבעים עם טל זהר.

החוג מבוסס על שיטה תנועתית ייחודית בשם תדרים בתנועה שפותחה על ידי רוית יסעור ועברה התאמה לעבודה עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים אצלנו במרכז על ידי המנחה טל זהר. השיטה מחברת בין התנועה שלנו, לבין הצבעים השונים שלכל אחד מהם איכויות אחרות והם קשורים לאלמנטים שונים – למשל האדום קשור לאדמה, אש, אומץ לב והוצאה לפועל, הירוק לעומתו מחובר לאוויר, קלילות וצמיחה.

לכל אחד מהצבעים מוזיקה מתאימה המשקפת את מה שהוא משדר, ואת האיכויות העומדות מאחוריו.

ומה עושים עם כל המידע הזה? רוקדים.

ומה עושים בחוג?

"אחרי שהחברים למדו את כל הצבעים" ומה עומד מאחורי כל אחד מהם, והכירו אותם היטב, "מספרת טל, מנחת החוג", אני מחברת לכל צבע מוזיקה, ואז אנחנו רוקדים יחד. הריקוד הוא ריקוד חופשי או ריקוד לפי הנחיה, ולאורך כל המפגש אנחנו ממשיכים בלמידה וחידוד, ומגבירים מודעות לנושאים שונים."

"חלק מהמוזיקה היא ללא מילים, והיא פחות מוכרת, וכך החברים נחשפים לצלילים חדשים, לסגנונות שונים ואחרים, וחלק מהשירים הם שירים מוכרים. אני מקפידה שהשירים עם המילים יהיו לפחות בשתי שפות שונות, לפעמים יותר, כדי לחשוף אותם גם לשפות אחרות ואיך הן באות לידי ביטוי במוזיקה.

בדרך כלל יש לכל מפגש נושא, והמוסיקה מותאמת אליו. למשל, היו לנו נושאים כמו רגשות. דיברנו על שמחה ועצב, אהבה, שחרור, והיו נושאים אחרים כמו שלום, חלומות, משפחה, מים. אנחנו מתייחסים גם ללוח השנה, והחגים למשל הם גם נושא, היו נושאים שקשורים ישירות למה שאנחנו עושים כמו מוסיקה וריקודים מהעולם. לפעמים אני משלבת בלמידה ובחוג גם חפצים שעוזרים כמו חישוקים, בדים, צעיפים צבעוניים, בלונים וכד', ובכל מפגש אני מאפשרת לחבר אחד לבחור את שיר הפתיחה או הסיום של החוג."

טל עצמה הגיעה לתחום של תנועה בצבעים מתוך אהבת הריקוד "ריקוד זה הדבר הכי אהוב עלי בעולם. מאז ומתמיד רקדתי. כילדה רקדתי כל יום – בלט, ריקודי עם, ריקודים מכל הסוגים. בהמשך ניסיתי שיטות שונות של עבודה תנועתית וכשנחשפתי לעולם המודעות העצמית לפני 20 שנה התחלתי לחבר בין שני התחומים. 

כבר שנים רבות שאני תרפיסטית ועובדת בגישות המתמקדות בגוף ככלי לריפוי ובאינטגרציה בינו לבין שאר האינטליגנציות. בשנים האחרונות אני גם מנחת קבוצות בגישה אינטגרטיבית.

על העבודה ב"בית של רונית" טל אומרת: "הקבוצה התגבשה במהלך השנה. חגגנו יחד חגים וימי הולדת באמצעות הריקוד, אנחנו מתמודדים עם אתגרי הקורונה, רוקדים עם מסכות, מסייעים אחד לשני להתגבר על משברים, לפעמים מישהו מגיע עם מצב רוח רע ועוזרים לו לעבור את זה ולשפר, לשחרר. הרבה פעמים נכנסים מוטרדים עצובים או עצבניים ויוצאים שמחים ומשוחררים. היו שיחות תוך כדי ריקוד בהן החברים שתפו שהתנועה מרגיעה אותם ושהזמן הזה הוא שעה של שקט ושפיות, ניתוק מכל הרעש בחיים שלהם. זמן איכות עבור עצמם…"

אז נכון שהריקוד בצבעים כולל הרבה מאוד ריקוד, אבל תנועה בצבעים מתאים לכל אחד, לא רק למי שיש לו רקע או כשרון בריקוד, מה שכן צריך, אומרת טל, זה להיות מחובר לגוף ולתנועה באופן כללי, אחרת קצת קשה יותר בהתחלה, וזה יכול ליצור התנגדות.

עוד משהו שצריך שיהיה הוא מידה מסוימת של נכונות ופתיחות להתנסות במשהו קצת אחר ורצון ללמוד ולהתנסות. זה לא עוד חוג שבו יושבים ועושים דברים, יש פה למידה מתמשכת, יש פה חיבור לאינטואיציות, לתחושות ורגשות, וצריך סקרנות, ויכולת לצאת מהמסגרת המוכרת.

ומה החוג הזה נותן לחברים בסופו של דבר?

טל אומרת שהיא רואה התמסרות גדולה יותר של החברים מאז תחילת החוג, שיתוף פעולה והבנה גבוהים יותר. היא מרגישה שהם התקדמו מאוד ביכולת שלהם לשחרר ולפרוק ולהתנסות בתנועה חופשית, משהו שלרוב האנשים מאוד קשה בהתחלה.

"אני מרגישה שהם מסוגלים יותר להיכנס פנימה לעבודה ללא מילים. צורות ביטוי לא מילוליות חשובות מאוד לכל אדם, בטח לאדם בעל צרכים מיוחדים, ובטח למי שההתבטאות המילולית יותר מורכבת לו. אני רואה שהם מוכנים להתנסות ולחפש תנועות חדשות, מחוברים יותר לגוף, לרגשות ולתחושות שלהם. מזהים לבד את ה"צבע ", התדר של המוסיקה ואת האיכויות." 

טל אומרת שחלקם התקדמו כל כך שממש הפנימו את מפת הצבעים, והיא חלק מהם עכשיו.

נכון שתנועה בצבעים היא גישה שעוזרת ומקדמת אנשים עם צרכים מיוחדים, אבל היא יכולה לעזור לכל אחד. אפשר להשתמש בגישה כאורח חיים וכמורת דרך בתהליכי חיזוק ושינוי שונים. 

כל תדר/צבע מסייע לנו בהתמודדות שונה בחיים: אתגרים, מערכות יחסים, קבלת האחר, מיומנויות חיים כמו תקשורת, עזרה בביצוע משימות, הרגעה והרפיה, שינוי דפוסים מעכבים ואמונות מגבילות, חיבור לשמחה, ביטחון והנאה, חיבור לפשטות ולטבע. הגישה מתאימה גם לעבודה רגשית עמוקה מאוד ותרפויטית. ניתן לעבוד על תהליך ריפוי, ניתן לעבוד עם ילדים, נוער מבוגרים וגיל הזהב.

אם אנחנו חושבים על זה, מה יכול לשמח את הלב של כל אחד יותר מאשר צבעוניות וריקוד, ואם בדרך גם עושים עבודה עצמית, נפתחים, ומתחברים לעצמנו, אין טוב מזה.

 

את החוג מדריכה עם טל שרון כהן הנהדרת, שמתנדבת אצלנו במרכז. תנועה בצבעים עם טל זהר

פעם בשבוע בימי שלישי ב"בית של רונית"

החל מספטמבר ב"בית של רונית"

מאמרים נוספים

אנשים עם מוגבלות ומלחמת חרבות ברזל