טיפול באמנות

שתפו

רבים מאתנו חש שאומנות היא כלי שפונה אל הנפש. כשמסתובבים בתערוכות, או במוזיאונים, נחשפים לצבעים, ליצירה, לעוצמת הרגש שמתבטאת הרבה פעמים ביצירות אומנות, אפשר להרגיש את הלב מתרחב, ואת הרוח שלנו נפתחת לחוויות חדשות.

אז מתברר שהתחושות האלו של חובבי האומנות מביננו הן מבוססות, ואומנות משמשת כלי בהרבה מאוד נתיבי חיים, כדי להגיע אל הנפש, כדי לתת לאנשים דרך לבטא את עצמם, וגם כדי לטפל ולשקם אנשים שנפגעו.

בתוך הכלים השונים ישנם אומנות טיפולית, אומנות שיקומית, וגם שילוב אומנויות. שילוב אומנויות הוא תפיסה הרואה באמנות אמצעי של האדם כדי לבטא את עצמו, כדי לשקף לו ולהעצים אותו, ובמקביל לפתח ולשפר את הכישורים הקוגניטיביים, הרגשיים והחברתיים. כשמדובר באנשים עם צרכים מיוחדים, הנושאים האלו הם חלק מתהליך התפתחותי, שאינו מסתיים, בדרך אותה הוא עושה כדי למצות את הפוטנציאל שלו ולשפר את היכולות שלו, כדי להגיע למקסימום עצמאות ויכולות בחברה.

אנשים עם צרכים מיוחדים יכולים להפיק הרבה מתוכנית של שילוב אומנויות, ולשפר את הכישורים הקוגניטיביים והחברתיים שלהם, אבל גם לעבוד על כישורים סנסו-מוטוריים למשל, בעבודה עם חומרים שונים, להעצים ולשפר את הביטחון העצמי שלהם והמסוגלות העצמית הכל כך חשובה להתפתחות ולהתקדמות שלהם.

תוכנית כזאת של שילוב באומנות לא רק עוזרת לאדם המיוחד בהתפתחות האישית והחברתית, אלא מעשירה אותו ברמה האישית בפעילות יצירתית ומהנה, מרחיבה את אופקיו, פותחת לו כיוונים חדשים וידע כללי על אומנות ואומנים בכלל.

דרך האומנות יכול האדם המיוחד לבטא את עצמו במקום שאולי קל לו יותר מאשר שימוש במילים, שהרבה פעמים קשה לאנשים מיוחדים, ולחבר את הסביבה לעולמו הפנימי.

בסטודיו לאומנות שלנו, בהנחיית חדווה מאיר, מתקיימים מפגשים חווייתיים בהם יוצרים, נהנים ומתפתחים. המפגשים מתקיימים בקבוצות קטנות, באווירה נעימה תוך מתן יחס אישי לכל אחד. בסטודיו עובדים המשתתפים במגוון רחב של חומרים ויוצרים בטכניקות עבודה שונות המאפשרות לכל אחת ואחד ללמוד ולפתח גישה יצירתית משל עצמו, ובכך להביא לידי ביטוי עולם פנימי, מיומנויות ויכולות.

מאמרים נוספים

אנשים עם מוגבלות ומלחמת חרבות ברזל