דילמות

שלום לכל הקוראים,
אני רוצה לדבר על הנושא של דילמות וקבלת החלטות, בעקבות מקרה שקרה לפני בערך שלושה שבועות.
הוזמנתי לשני ימי הולדת של שני חברים שונים, חבר אחד מ"הבית של רונית", נקרא לו "החבר", וידידה שלמדה איתי בבית ספר, נקרא לה "הידידה".
בהתחלה הוזמנתי ע"י הידידה מבית הספר ליום הולדת שלה ביום שישי וכשהחבר הזמין אותי ליום ההולדת שלו גם ביום שישי, חשבתי שהוא מתכוון שהמסיבה שלו היא ביום שישי שאחרי. אבל אבא שלי אמר לי ששני ימי ההולדת הם באותו יום שישי, זה אחרי שכבר אמרתי לידידה שאני אבוא אליה.
אחרי שאבא עדכן אותי, הודעתי בווטסאפ של הקבוצה החברתית ב"בית של רונית" שאני לא אוכל לבוא ליום ההולדת של החבר כי הוזמנתי כבר לזה של הידידה. החבר ענה שבסדר אבל כמה ימים לפני יום ההולדת שלו, בפגישה של הקבוצה החברתית שלי ב"בית של רונית" הנושא עלה לדיון. החברים בקבוצה רצו שאבוא למסיבה של החבר אבל אני כבר הבטחתי לידידה שאבוא אליה.
זה יצר אצלי קונפליקט, הרגשתי בין הפטיש לסדן, הייתי בלחץ ולא ידעתי מה לעשות ומה להחליט. הסתכלתי בהודעת הווטסאפ של הידידה ואז ראיתי שבעצם המסיבה שלה היא בשעה 6 אחה"צ בעוד המסיבה של החבר היא בשעה 8 וחצי בערב. בלי שתכננתי, במקרה, התברר שהבעיה נפתרה כי שתי המסיבות לא באותו הזמן. איזה מזל!
אבל מה היה קורה אם הבעיה לא היתה נפתרת ככה? מה הייתי עושה? העניין היה עושה לי הרגשה לא טובה. אני חושב שאם הייתי נשאר בהחלטה ללכת למסיבה של הידידה, החבר היה נפגע למרות שזה לא מה שאני מתכוון, ואולי לפי התגובה החריפה שלו לזה שבהתחלה אמרתי לו שאני לא יכול להגיע, הוא היה מחזיר לי ולא היה בא למשהו שאני הייתי מזמין אותו.
אבל אני יודע שכשצריך להחליט בין שתי אפשרויות כאלה, מישהו תמיד יתאכזב.
למשל, אם אני צריך להחליט בין ללכת לחתונה משפחתית לבין פגישה ב"בית של רונית" לקראת נסיעה לחו"ל, לגרמניה (מקרה שהיה באמת). החלטתי ללכת לחתונה המשפחתית. כשהחלטתי והודעתי שאני לא בא לפגישת חו"ל, שוב הייתי בדילמה ובלחץ, ידעתי שהפגישה לפני הנסיעה חשובה אבל החלטתי ללכת לחתונה כי אני חושב שמשפחה זה משהו מאד חשוב. אני חושב שהחלטתי נכון.
החיים מוצפים בדילמות, יש לי עוד כל מיני דוגמאות להחלטות שאני צריך לעשות שמלחיצות אותי כי אני לא רוצה לפגוע באף אחד, לפעמים יש דילמות שניתנות לפתרון ולפעמים לא ואז הבחירה קשה וגורמת לאכזבה ואולי לכעס לאותו צד שלא בחרתי בו. לפעמים סופגים תגובה לא יפה בגלל האכזבה ולפעמים זה מתקבל בהבנה. בכל מקרה, הבחירה שלי היא לא מתוך רצון לפגוע במישהו אלא כי אין ברירה.
זה נושא שמעסיק אותי מאוד וגם את שאר החברים שלי, כי קשה לנו להתמודד עם דילמות כאלה ואנחנו זקוקים לעזרה. בקבוצה החברתית אנחנו עובדים על זה.
זהו, זה מה שהיה לי להגיד בעניין הזה.

שלכם,
גדעון

3 thoughts on “דילמות

 1. שלום גדעון היקר עד מאוד.
  אני רוצה לומר לך (יותר נכון לכתוב לך) שאני נהנה מאוד לקרוא את הבלוג שלך. הוא ממש מרתק!
  כל פעם שאתה כותב אני לא יכול להפסיק לקרוא מרגע שהתחלתי.
  הדילמה שאתה מעלה בעניין קבלת החלטות מעסיקה גם אותי ובהחלט מעניינת.
  בבקשה תמשיך לכתוב עוד ועוד.
  שבוע טוב
  כינר

  • שלום כינר
   תודה רבה על ההתעניינות שלך בבלוג שלי ואני שמח שאתה מזדהה עם הנושא.
   כמובן שאני אמשיך לכתוב בלוגים על נושאים שונים.
   ממני גדעון וזינה.

 2. אבי גורדון הגיב:

  שלום גדעון היקר
  האמת הקושי שאתה מעלה בתהליך קבלת החלטות בכלל ובדוגמאות שנתת בפרט, הם מציאות כמעט יום יומית של כולנו. יש כאלה שמתייחסים לזה יחסית די בקלות (אנשים כאלה בדרך כלל פחות רגישים לסביבה ולרוב נוחותם היא החשובה) ויש כאלה (רובינו כולל אותך) שהם רגישים לסביבה וחשוב להם שלא לפגוע באף אחד ואפילו לרצות את החברה הקרובה (או המשפחה). לא לרבים יש את הרגישות הדקה שיש לך בתיאור הדילמות במצבי החלטות קשות ואתה בין שאר כישוריך הרבים והיפים טעון ברגישות לזולת ועוד יותר רצון לרצות את הסביבה שכולם ירגישו טוב.
  הנה, לי עשית טוב רק מעצם הקריאה וההתייחסות לפוסט שלך.
  יישר כח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>